Dlaczego warto jeść orzeszki piniowe?

Orzechy są obecnie zalecane jako zdrowa przekąska. Wszyscy znają właściwości polskich orzechów, laskowych i włoskich. Jednak orzechy piniowe to coś, czego nie da się znaleźć w polskim klimacie. Jakie właściwości ma ten produkt i czy warto go spożywać?

Orzeszki piniowe – co je wyróżnia?

Orzeszki piniowe różnią się nieco od standardowych. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że pozyskiwane są one z szyszek sosny pinia. Wyróżniają się charakterystycznym smakiem i wyglądem. W przeciwieństwie do innych orzechów są także dość miękkie i małe. Oto co zawierają:

  • cynk
  • kwasy tłuszczowe
  • magnez
  • antyoksydanty
  • luteina

Duża zawartość magnezu i cynku to coś, co warto wziąć pod uwagę. Magnez jest niezbędny w ludzkim organizmie, ponieważ wykorzystywany jest w wielu procesach. Niedobory magnezu są zwykle szybko odczuwalne. Pojawia się wtedy zmęczenie i problemy z koncentracją, a często również charakterystyczne skurcze mięśni. Braki magnezu to nierzadko także złe samopoczucie i obniżenie nastroju. Dlatego też warto dbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie. Cynk także jest istotnym składnikiem. Jego niedobory objawiają się zazwyczaj w postaci osłabienia włosów, skóry i paznokci. Niedobór cynku często przyczynia się także do trudności w spłodzeniu dziecka. Dlatego parom, które planują potomstwo zaleca się wprowadzenie dodatkowych źródeł tego pierwiastka do codziennej diety.

Kwasy tłuszczowe zawarte w orzeszkach piniowych działają pozytywnie na działanie ludzkiego organizmu. Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się komórek, co zazwyczaj przyczynia się do zachowania zdrowia na dłużej. Luteina zaś pomaga w przypadku przemęczenia oczu, dlatego zaleca się ją osobom, które mają już problemy z ostrością wzroku i tym, które chcą temu zapobiec. Dla wielu osób cenną informacją na temat orzeszków piniowych będzie również to, że są one uznawane za afrodyzjak.

W jaki sposób można spożywać orzeszki piniowe?

Ze względu na zawartość cennych kwasów tłuszczowych zaleca się oczywiście spożywanie orzeszków piniowych w jak najbardziej naturalnej formie. Codzienne jedzenie tego produktu powinno nie tylko wpłynąć korzystnie na poziom istotnych pierwiastków w organizmie, ale także przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów. W tym celu jednak oprócz spożywania orzeszków konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Zaleca się jednak, aby wprowadzić orzeszki piniowe jako przekąskę w trakcie trwania tego procesu, ponieważ posiadają one składnik, który może ułatwić taką kurację. Z orzeszków piniowych można przygotowywać pastę, można również prażyć je na patelni. To ostatnie działanie jednak może wpłynąć negatywnie na wartość zawartych kwasów tłuszczowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *