kawiarnia warszawa, kawiarnia mokotów

O kawie

Według jednej z legend kawę odkryły kozy, które po zjedzeniu owoców z krzewu kawowca brykały bardziej niż zwykle co zastanowiło ich pasterza, który również spróbował czerwonych owoców i poczuł się ożywiony, zapomniał o zmęczeniu i senności.

Inna legenda mówi, że kawę odkryli mnisi w Etiopii, którzy przygotowywali wywar z owoców kawy aby móc spędzać długie nocne godziny na modlitwach.

Z kolei według tradycji tureckiej, pierwszą w historii filiżankę kawy przyrządził archanioł Gabriel. Zauważył on jaka senność ogarnia umysł Mahometa i podarował mu czarkę pobudzającego naparu. Po wypiciu kilku łyków Mahomet poczuł się tak wzmocniony, iż zdołał wysadzić z siodła czterdziestu mężczyzn i uszczęśliwić czterdzieści kobiet.

Trudno dociec jak było naprawdę, ale faktem jest, że kawa pochodzi z okolic obecnej Etiopii. Na początku była ona spożywana (jej owoce) sporadycznie w razie potrzeby, np. bitwy międzyplemiennej, aby wojownicy nie stracili sił. Krzewy prawdopodobnie zaczęto uprawiać w V lub VI w. n.e. Nie wiadomo też kto wymyślił palenie kawy, prawdopodobnie ktoś przypadkiem ją spalił i wtedy odkryto jej niezwykły aromat.

Popularność arabskich kawiarenek, oraz popularność tego napoju sprawiła, że kawa wypełniła wszystkie domy arabskiego świata. Z Arabii napój przewędrował przez Mekkę do Kairu a następnie do Konstantynopola. W 1683r Turcy pokonani pod Wiedniem uciekli w popłochu zostawiając setki worków kawy. Pewien Polak (Jerzy Franciszek Kulczycki) skosztował wcześniej tego napoju przebywając w Turcji, dlatego też jako zapłatę za swoje dokonania wojenne poprosił o te worki kawy. Następnie w 1686r otworzył pierwsza kawiarnię w Wiedniu.

Przez chrześcijan kawa długo uznawana była za napój szatański (bo pochodzący z krajów arabskich). Dyskusje musiał rozstrzygnąć w XVI w. papież Klemens VIII, któremu kawa zasmakowała i dlatego uznał, że "szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan".

Kościół dając zielone światło kawie przyczynił się do jej rozprzestrzenienia w całej Europie. Jednakże do końca XVII w prawie całe ziarno było importowane z Arabii. Muzułmanie usiłowali utrzymać monopol, jednak Holendrzy wysłali swoich ludzi na przeszpiegi. Udało im się wykraść kilka ziaren i na wyspie Jawa założono pierwszą plantację. Dzięki Holendrom kawa również dotarła na Sumatrę i wkrótce cała Indonezja stała się wielkim eksporterem kawy. Również podstępami i różnymi fortelami kolejne kraje zdobywały sadzonki kawy.

W Polsce kawa upowszechniła się za czasów króla Augusta II Sasa. Pierwszą kawiarnię otwarto w 1724r, w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Niestety szybko zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w publicznych miejscach. Zmieniło się to 40 lat później, wtedy to zaczęło powstawać coraz więcej kawiarni. W 1822r w stolicy działało już 90 kawiarni.

Wydarzenia

Zapraszamy na koncerty w Cafe Chełmska

rss feed więcej »

cafe chełmska

Ul. Chełmska 9
00-724 Warszawa

tel. +48 605 104 207

Facebook

Zapraszamy również do odwiedzenia:

Cafe Wielicka Cafe Park

Projekt i wykonanie: Horizon Web Design